فارسی
English

مدیریت خزانه داری

راهکاری جامع برای پوشش وجوه نقد درگردش و حساب های بانکی
خزانه داری و مدیریت وجوه در گردش در حسابداری آنلاین بهسا

مدیریت دارایی های نقدی و اسناد اعتباری

مدیریت امور خزانه یکی از شاخصه های نرم افزاری در بهسا است. خزانه داری به معنی مدیریت وجوه نقد در گردش شامل دریافتی ها از صندوق ها، وجوه درگردش نزد تنخواه گردان ها و همچنین اسناد دریافتی و پرداختی ( یا چک های دریافتی و پرداختی ) و موجودی حساب های بانکی است. این سطح سند ها از یک سو می توانند به صورت دستی در نرم افزارهای حسابداری ثبت شوند و از سوی دیگر نرم افزارهای پیشرفته ای همچون بهسا، به شما اجازه خواهند داد تا به سادگی نسبت به ثبت پیشرفته این نوع اسناد اقدام نمایید. طبعاً یکی از مواردی که بعد از تنظیم سرفصل ها در بهسا پیش رو دارید. تنظیم سرفصل های پیشفرص برای ایجاد صندوق ها و حساب های بانکی است. در ادامه همراه با شما هستیم تا با خزانه داری بیشتر آشنا شوید.

نقش گزارشات صندوق و نقدینگی در تصمیمات مدیریتی - حسابداری آنلاین بهسا

چرا خزانه داری مهم است؟

در دوره های مالی متفاوت، مدیران مالی و یا مدیران بالا رده شرکت ها، همواره در نظر دارند که تصمیمات مدیریتی خود را بر اساس گزارشات دقیق و لحظه ای از دارایی های در گردش اتخاذ نمایند. ماهیت اصلی تصمیمات صحیح در گروه ارایه آگاهی کامل از وجوه نقدی، موجودی حساب های بانکی، اسناد اعتباری (چک های دریافتی و تاریخ سر رسید) و همچنین چک ها و اسناد اعتباری صادر شده از طرف شرکت است. مدیران حرفه ای نسبت به اتخاذ تصمیمات حیاتی و زمان بندی برای عملیات های منشعب از تصمیم مدیریتی، بر مبنای گزارشات خزانه داری اقدام خواهند نمود.

زمانی که از موجودی حساب های بانکی، صندوق ها، وجوه نقد در دست تنخواه گردان ها، چک های صادره، چک های دریافتی از مشتریان و نسبت آمار نقدینگی مجموعه خود آگاه باشید. می توانید با تصمیم به نوع تسویه بر اساس زمان های پیشنهاد شده مدیران مالی، نسبت به خرید کالاها یا مواد اولیه پر فروش خود اقدام نمایید. این مهم را تنها با مدیریت جامع خزانه داری و مدیریت مالی مجموعه خود می توانید، مدیریت نمایید.

حتماً شما هم شنیده اید که بهترین تصمیمات باید در مناسب ترین زمان گرفته شوند و چه بسا تصمیمات مناسبی که اگر در زمان مناسب گرفته نشوند، موجب خسارت شود. خزانه داری نقش کلیدی در تصمیمات مدیریت شما ایفا خواهد کرد. البته می توان مطابق با نرم افزارهای ساده پیشرفت و همه چیز را طی گزارشات از صندوق ها و بانک ها و … گزارش گیری نمود اما وجود نرم افزاری که مدیریت خزانه داری را برای شما ساده نماید، سرعت دریافت گزارشات از شعبات متعدد و انبارها و … را آسان و پر سرعت کند. از اهم اموریست که در نرم افزار بهسا در اولویت قرار گرفته و در دسترس است.

تنخواه گردان کیست؟

تنخواه گردان (یا صندوق متحرک) به شخص یا اشخاص گفته می شود که از افراد امین شرکت بود و وجوه نقد یا اسناد را بین مراکز هزینه و یا دریافتی های شرکت منتقل می نمایند. این افراد عموماً یک مبلغ مشخص را طی دوره ماهیانه دریافت نموده و در پایان دوره نسبت به ارایه گزارش اقدام می نمایند. پرداخت وجه مطابق با برنامه طی رسید یا سند در بین پروژه ها و مراکز هزینه و از سوی دیگر دریافت مطالبات شرکت بر عهده تنخواه گردان است. تنخواه گردان ها قبل از حضور نرم افزارهای تحت وب، همراه با خود یک دفترچه ثبت سند دستی دارند و کلیه پرداختی ها را به صورت رسید نگهداری می نمایند. همچنین موظف به ارایه تسویه حساب با صندوق بعد از وصول مطالبات شرکت (در قالب وجه نقد یا اسناد اعتباری یا چک ها ) هستند.

با استفاده و بهره‌گیری از نرم افزار جامع و یکپارچه بهسا، شما قادر خواهید بود تا یک پنل ویژه در اختیار تنخواه گردان قرار دهید تا به صورت آنی نسبت به ثبت پرداخت و دریافتی ها اقدام نماید. تنخواه گردان ها در بهسا، می توانند نسبت به هر گونه پرداخت طی اسناد دستی یا اسناد مرکب ثبت سند نموده و علاوه بر مکانیزه کردن ثبت سند و بی نیاز شدن از دوره های تسویه، در لحظه گزارشات کاملی، موجودی نقدی و اسناد اعتباری نزد تنخواه گردان در اختیار شما قرار دهند.

اسناد دریافتنی و پرداختنی

اسناد دریافتنی و پرداختنی به چک های دریافتی و چک های صادره از شرکت مرتبط است. این اسناد دارای موارد و جزئیات حساس در حسابداری هستند که می توان به تاریخ صدور و سررسید، مبلغ، نوع استفاده از آن اشاره نمود. چک های دریافتی از مشتریان که عموماً در بازار رواج دارد، باعث خواهد شد تا مشتریان در بازه های زمانی متفاوت نسبت به تسویه حساب اقدام نمایند. دریافت این اسناد (چک های مشتریان) در چند مرحله موجب ثبت سند خواهد شد. اول از آن ثبت سند اعتباری به حساب مشتری (بستانکار) و بعد از آن حساب اسناد دریافتنی (بدهکار)، چهار نوع برخورد با این اسناد می توان داشت. وصول چک از بانک و واریز آن به حساب بانکی، خرج کردن چک و تحویل آن به تامین کنندگان، برگشت چک از بانک که ناشی از عدم تعهد مشتری به بدهی خود است و در نهایت مرجوع سازی چک که در اثر موارد مختلف باشد. این چهار نوع سند در نرم افزار حسابداری آنلاین بهسا، بخوبی پوشش داده شده و اسناد مرتبط به هر کدام، به درستی ثبت خواهد شد و در گزارشات بکارگیری خواهد شد.

چک های صادره شرکت

چک های صادره از حساب های جاری شرکت که عموماً بنا به سیاست های مدیران مالی و ارشد اتخاذ می شود، در دو نوع جداگانه دسته بندی خواهند شد. اسناد تضمینی که شامل چک های صادره ای است که نیاز به پاس کردن آنها نیست و اصولاً تاریخ سررسید ندارند و دسته بعدی چک های صادره ای که تعهدات مالی شرکت به طرف حساب ها هستند. نوع دوم از این نوع اسناد پرداختنی، دارای چهار حالت است. فارغ از ثبت نوع چک که یک سند حسابداری است، پاس نمودن چک های صادره، برگشت شدن چک ها، تعویض چک های صادره و مرجوع سازی جزء سند های خودکار در نرم افزار حسابداری آنلاین بهسا است که تنها با یک کلیک این فرآیند در امور مالی انجام خواهد شد.

مدیریت صندوق ها

مدیریت صندوق ها در نرم افزار حسابداری آنلاین بهسا به ترتیبی است که هر صندوق نیاز به یک کاربر دارد. بدین معنی که قبل از تعریف صندوق نیاز است تا کاربری به عنوان کارمند صندوق دار تعریف شود. بعد از تعریف کاربر قادر خواهید بود تا یک صندوق یا چند صندوق شرکت را به کاربران صندوق دار اختصاص دهید. همانطور که در تعریف تنخواه گردان در شرکت نیز، این اقدام لازم است. بعد از تعریف کاربر در صفحه تعریف صندوق لازم است تا سرفصل والد صندوق ها را انتخاب نمایید. این سرفصل ها همانطور که در آموزش های قبلی ارایه شدند توسط شما قابل تعریف هستند. صندوق ها بعد از تعریف در اسناد خودکار (مرکب) و اسناد دستی قابل فراخوانی و ثبت سند بدهکار/بستانکار خواهند بود. ایجاد صندوق در نرم افزار حسابداری آنلاین بهسا بدون محدودیت در تعداد صندوق هاست و کاربران صندوق دار قادر به ثبت سند دریافتی و پرداختی به تعداد دلخواه هستند. گزارشات صندوق و تنخواه گردان ها، شما را قادر خواهد ساخت تا در اولین فرصت نسبت به دریافت گزارش میزان نقدینگی در صندوق های شرکت اقدام نمایید.