فارسی
English

تعریف سرفصل ها در بهسا

اصول حسابداری و مدیریت مالی از سرفصل ها آغاز می شود
سرفصل های حسابداری و مفاهیم و نمونه سرفصل در سند

سرفصل های حسابداری در بهسا

نرم افزار حسابداری و خزانه داری آنلاین بهسا دارای امکان تعریف تا ۷ سطح سرفصل مطابق با ترتیب  گروه، کل، معین، تفضیل۱، تفضیل۲، تفضیل ۳ و تفضیل چهار است. گروه های حساب دارای ماهیت بدهکار / بستانکار بوده و ۴ سطح تفضیل به صورت شناور تعریف خواهند شد. این اقدام باعث خواهد شد تا به راحتی نسبت به تعریف تا بیش از ۸ میلیارد سرفصل نمایید و بدون هیچ نگرانی از توسعه کسب و کار و تجارت خود، ریز عملکرد مالی را در اختیار داشته باشید.

سرفصل حسابداری چیست؟

به صورت کلی می توان حسابداری را به دو شیوه تقسیم نمود. سبک ACCA که حسابداری دوبل نیز خوانده شده در ایران، چین، امریکا و بسیاری کشور های دیگر در حال استفاده است و حسابداری تک ستونی که در حال حاضر تنها در برخی کشور های حوزه یورو در حال استفاده است. بهسا نیز یک سیستم حسابداری دوبل مطابق با استاندارد ACCA است. این نوع حسابداری ها با مفاهیمی با نام سرفصل ها در ارتباط هستند. سرفصل ها عناوینی هستند که کاربر حسابدار،‌ طی عملیات ثبت سند آنها را بدهکار یا بستانکار می نماید. سطح بندی سرفصل ها به معنی دادن خاصیت والد و فرزندی به آنهاست. اگر مایل باشید طی دو نوع ثبت سند ساده، شما را بیشتر با سرفصل ها آشنا خواهیم کرد.

– ثبت سند اول : (درک اولیه)

مدیر ساختمان : دریافت هزینه آبونمان ساختمان به مبلغ ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال بدهکار

صندوق : پرداخت هزینه آبونمان ساختمان به مبلغ ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال بستانکار

طی سند فوق که یک سند دوبل در حسابداری ACCA محسوب می شود، ما مبلغی را از صندوق شرکت مان خارج نموده ایم و به مدیر ساختمان بابت آبونمان پرداخت نموده ایم. اگر این اسناد را منظم نکنیم، و سرفصل بندی مناسبی نداشته باشند. ما در نهایت میزان وجوه خارج شده از شرکت و یا هزینه های جاری مجموعه را در دسترس نخواهیم داشت. پس بهتر است مانند زیر سند را اینگونه تصور و ثبت فرماییم.

– ثبت سند دوم : (درک صحیح)

– هزینه ها / هزینه های جاری / هزینه های دفتر مرکزی / هزینه آبونمان
دریافت هزینه آبونمان ساختمان به مبلغ ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال بدهکار

– دارایی ها / وجوه درگردش / صندوق ها / صندوق دفتر مرکزی
پرداخت هزینه آبونمان ساختمان به مبلغ ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال بستانکار

 

طی ثبت سند مطابق با نوع دوم و درک صحیح، طی بازه های زمانی طولانی نسبت به دریافت گزارشات از دارایی ها، هزینه ها به صورت تفکیکی، گزارشات جامع تری در دسترس خواهیم داشت. نرم افزار حسابداری آنلاین و تحت وب بهسا، مطابق با استاندارد ACCA به ساده ترین شکل ممکن، شما را نسبت به ثبت سند های دوبل استاندارد، همراهی و پشتیبانی خواهد کرد.